Dzisiaj: Wtorek 22 września 2020

Plenerowa wystawa o Trybunale Koronnym

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 5 =
zdjęcie
Okres jesienno-zimowy, począwszy od 1578 r. przez kolejnych 214 lat, dla Piotrkowa był czasem obrad Trybunału Koronnego. Wówczas to sędziowie świeccy i duchowni, zjeżdżali do miasta „po świętym Marcinie” aby rozpatrywać sporne sprawy aż do „kwietnej niedzieli”.
Do tych ważnych dla dziejów Piotrkowa wydarzeń, nawiązuje prezentowana w styczniu, na parkanie kościoła farnego przy Krakowskim Przedmieściu 1, plenerowa wystawa przygotowana przez piotrkowskie Muzeum.

Na pięciu planszach, w formie ilustrowanego kalendarium, zaprezentowane zostały istotne wydarzenia związane z sesjami Trybunału Koronnego. Wybór miejsca nie jest przypadkowy, bowiem to właśnie w piotrkowskiej farze począwszy od 1578 r. odbywały się uroczyste nabożeństwa rozpoczynające i kończące sesje Trybunału Koronnego.
Prezentacja ukazuje informacje o najgłośniejszych procesach trybunalskich oraz pamiątkach związanych z tym jakże ważnym w dziejach miasta okresem.

W siedzibie Muzeum przy pl. Zamkowym 4, można zobaczyć natomiast pamiątki związane z okresem trybunalskim. Pośród starodruków i archiwaliów zaprezentowana została mezzotinta ofiarowana za zasługi położone w kwestii praworządności sędziemu Trybunału Koronnego Kacprowi Grotowskiemu.
Datowana na połowę XVIII w. grafika przedstawiająca Pokłon Trzech Króli, jest jedną z niewielu zachowanych pamiątek związanych z okresem trybunalskim, które przetrwały do naszych czasów.

Muzeum czynne jest codziennie od 10.00 do 18.00 z wyjątkiem poniedziałków i dni poświątecznych. W niedzielę na wszystkie ekspozycje wstęp nieodpłatny.
Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie www.muzeumpiotrkow.pl.
← powrót