„Niepodległa”

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 9 =
zdjęcie
To tytuł wystawy grafiki autorstwa Barbary Kasperczyk-Gorlak. Ekspozycję można oglądać w piotrkowskim Muzeum.
Na ekspozycję składają się grafiki Barbary Kasperczyk, którym towarzyszy cykl prac krakowskiego plastyka Zdzisława Czermańskiego zatytułowany „Józef Piłsudski na Syberii”.

Twórczość Czermańskiego stała się inspiracją dla Barbary Kasperczyk-Gorlak, która przetworzyła litografie wykonane w latach 20. i 30. XX w. poprzez dodanie im kolorów i utworzenie form przestrzennych na dwóch planach, stworzyła swoisty dialog z twórczością Czermańskiego.
Artystka wypracowała własną technikę, która łączy druk cyfrowy z tradycyjnymi metodami odbitki graficznej. Widzom ukazane zostały zniszczenia papieru użytego do tych litografii, związane z dramatycznymi losami grafik ukrywanych podczas II wojny światowej. Każda zachowana w Polsce tzw. „Teka prac Czermańskiego” stawała się bowiem niemal symbolem oporu w okresie 1939-1989.

Barbara Kasperczyk-Gorlak (ur. 1976 r.) – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w 2005 r. W 2007 r. uzyskała doktorat z grafiki na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wykłada obecnie na wydziale grafiki APS w Gdańsku. Wypracowała autorską technikę graficzną, polegającą na łączeniu druku cyfrowego z tradycyjnymi metodami odbitki graficznej.

Wystawa, która udostępniona została dzięki współpracy z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, prezentowana będzie w salach piotrkowskiego Muzeum do końca stycznia 2020 r.
← powrót