Dzisiaj: Poniedziałek 25 marca 2019

Zobacz najstarszy piotrkowski klasztor

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 3 =
zdjęcie
Centrum Informacji Turystycznej zaprasza do zwiedzania najstarszego piotrkowskiego klasztoru, czyli… byłej siedziby oo. Dominikanów, w którym obecnie znajduje się parafia pw. św. Jacka i św. Doroty.
Według jednej z legend klasztor został ufundowany po zwycięskiej bitwie pod Płowcami przez Władysława Łokietka. Kościół, początkowo w stylu gotyckim, był jedną z pierwszych murowanych budowli w naszym mieście. Dominikanie zaś pełnili bardzo ważną rolę jako ci, którzy pomagali ubogiej ludności miejskiej.

Obecny kształt architektoniczny – późnorenesansowy – kościół uzyskał w XVII wieku po gruntownej odbudowie po pożarze. Wtedy też powstała kaplica Matki Bożej Różańcowej oraz słynne podziemia z kryptami grobowymi fundatorów z rodziny Jaxa-Bykowskich.
Po wnętrzach klasztoru oprowadzi przybyłych Cezary Król, przewodnik piotrkowskiego PTTK, pasjonat historii Kościoła katolickiego oraz zgromadzeń klasztornych.

Spacer odbędzie się w najbliższą sobotę (10.03). Początek o godz. 14:00 pod siedzibą Centrum Informacji Turystycznej (ul. Zamurowa 11).  
← powrót